Znamy wrocławskie projekty rekomendowane do realizacji w ramach programu Dom Kultury+

Zamknięto głosowanie na 31 projektów zgłoszonych do realizacji w ramach lokalnej edycji programu Dom Kultury+. Wyniki plebiscytu wśród wrocławian były jednym z kryteriów oceny zgłoszonych pomysłów. Wszystkie projekty poddane zostały merytorycznej ocenie komisji, w skład której wchodzili: Radosław Grygoruk, Agata Nassim, Maja Zabokrzycka oraz Roland Zarzycki.

Ostatecznie członkowie komisji dokonali wyboru sześciu projektów, które zostaną rekomendowane Narodowemu Centrum Kultury do realizacji:

  • Krzywa Bajka” –  Ewa Kamińska
   To cykl spotkań i warsztatów teatralnych, których zakończeniem będzie wystawienie przygotowanego w czasie zajęć przedstawienia teatralnego. Projekt skierowany jest do dzieci mieszkających we wrocławskiej dzielnicy Brochów. Krzywa bajka to projekt edukacyjny, prospołeczny i artystyczny, który ma się przyczynić do kształtowania świadomych, wrażliwych i aktywnych młodych ludzi. Projekt ten ma rozwijać wiedzę na temat różnych obszarów teatru: gry aktorskiej, tańca i ruchu, elementów plastycznych – kostiumów, scenografii i rekwizytów.
  • „… a z mej książki wyszło słońce” – Agata Łoś               
   Projekt powstał z myślą o dzieciach ze świetlic środowiskowych, które nie mają w sobie zaszczepionej chęci czytania dla przyjemności lub traktują czytanie jako „zło konieczne”. Planowane warsztaty dla dzieci mają na celu rozwinięcie umiejętności czytania jako formy poznawania świata, uczenia się i rozwijania wyobraźni.
  • „Nadodrze z Pamięci” – Roman Płatek   
   Projekt jest pierwszym krokiem do zebrania pamiątek i podwalin Muzeum Mieszczaństwa, które docelowo ma powstać na Nadodrzu, by utrwalić i zaprezentować zetknięcie się dwóch kultur – niemieckiej i polskiej w przełomowym momencie dla obu narodów (zakończenie II wojny światowej). Projekt polegać będzie na zbieraniu wspomnień, zdjęć i przedmiotów codziennego użytku, które są nośnikami powojennej historii wrocławian w ramach cyklu spotkań warsztatowych związanych z wspomnieniami najstarszych mieszkańców Nadodrza.
  • „Kultura niewysoka” – Robert Dudziński          
   Kultura niewysoka jest przedsięwzięciem zainicjowanym w środowisku  wrocławskich studentów i doktorantów, którzy zajmują się w swoich badaniach problematyką kultury popularnej. Naczelną ideą jest wyjście z refleksją akademicką poza mury uniwersytetu i przybliżenie jej osobom niemającym na co dzień kontaktu z humanistyką. Dlatego też Kultura niewysoka pomyślana została jako cykl otwartych, półtoragodzinnych wykładów połączonych z dyskusją, z których każdy prowadzi inna osoba poświęconych różnym zagadnieniom kultury popularnej.
  • „Popatrz” – Anita Markowicz       
   Podstawą projektu jest wykorzystanie jednego z nieużytkowanych lokali we Wrocławiu, który można kulturalnie zagospodarować, wypełnić je sztuką. Projekt zakłada współpracę artystów z różnych dziedzin artystycznych. Finalnym owocem współpracy będzie jednodniowe wydarzenie obejmujące między innymi wyświetlenie wizualizacji na ścianach z muzyką na żywo, ekspozycję prac artystów oraz występ teatralny.
  • „Zrób sobie podwórko” – Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan
   Projekt ma polegać na aktywizacji młodych ludzi w celu zmiany najbliższego otoczenia, np. podwórka. Aktywizacja ta poparta ma być wiedzą o urbanistyce i komunikacji miejskiej, rozmowami o obywatelskości i odpowiedzialności za swoje otoczenie. Projekt ten, realizowany w duchu prawdziwej partycypacji, ma zwracać uwagę na działania na obrzeżach miasta, rozbijać opozycję centrum, gdzie dzieje się wszystko, co ważne, a peryferia, gdzie nie dzieje się nic.

Wybrane projekty zostaną obecnie poddane ocenie przez Narodowe Centrum Kultury, które zdecyduje ostatecznie o ich realizacji. Budżety wnioskowane przez autorów projektów mogą ulec jeszcze modyfikacji.

ramka

W związku z ograniczeniem budżetu projektu, który został zakwalifikowany na szóstym miejscu – wynikającym z odgórnych limitów budżetowych – autorzy projektu „Romskim Taborem” zdecydowali się zawiesić realizację projektu. Tym samym realizowany będzie projekt, który zajął siódme miejsce na liście rankingowej – „Zrób sobie podwórko”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s