„PAMIĄTKI Z NADODRZA”

PODSUMOWANIE PROJEKTU „Pamiątki z Nadodrza”

W ramach projektu zorganizowanych zostało łącznie 6 spotkań w różnych placówkach na wrocławskim Nadodrzu (Klubie pod Kolumnami, salce parafialnej przy kościele św. Bonifacego, Bibliotece Miejskiej przy ul. Roosvelta, EkoCentrum przy ul. św. Wincentego czy Infopunkcie Nadodrze), podczas których uczestnicy dzielili się swoimi wspomnieniami i pamiątkami z okresu powojnia.

Rozmowy prowadzone podczas spotkań były rejestrowane cyfrowo, dzięki czemu aktualnie prowadzone są prace nad pełnometrażowym film dokumentalnym, które zakończą się najprawdopodobniej w styczniu 2014 roku – wiosną odbędzie się premierowy pokaz filmu.

Dzięki hojności i ofiarności mieszkańców udało się zebrać wiele cennych pamiątek, które stanowić będą podwaliny Muzeum Mieszczaństwa na Nadodrzu. Zaliczyć do nich należny: przedmioty codziennego użytku z okresu przedwojennego i naczynia kuchenne przywiezione z Kresów, powojenne: meble, książki, dokumenty meldunkowe z Nadodrza, legitymacje pracownicze czy dyplomy przyznawane przodownikom pracy – przez miesiąc wystawę eksponatów można było oglądać w Infopunkcie Nadodrze przy ul. Łokietka 5. Całość wystawy została ponadto zarchiwizowana w formie zdjęć oraz panoramy sferycznej – dzięki czemu w internecie dostępna będzie wirtualna namiastka muzeum, w którym będzie można obejrzeć wszystkie eksponaty oraz zapoznać się z ich historią.

W ramach projektu została zorganizowana ponadto gra miejska dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 58. Na całym Nadodrzu rozmieszczone zostały stacje, na których dzieci musiały rozwiązywać łamigłówki, zagadki i zadania – związane z historią Nadodrza, słynnymi postaciami, które mieszkały na Nadodrzu (Anna German, Jan Kasprowicz), a także nieistniejącymi już miejscami: Bar Jedynka, Bar pod Jeleniem i inne. Zadania dotyczyły także detali architektonicznych, które widoczne są na elewacjach kamienic. Druga część gry polegała na stworzeniu kapsuły czasu, która została wkopana na dziedzińcu szkoły.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s