„ZRÓB SOBIE PODWÓRKO”

PODSUMOWANIE PROJEKTU „ZRÓB SOBIE PODWÓRKO” +”PAMIĘTNIK SZCZEPIŃSKI”

Do udziału w projekcie zaangażowana została 20 – osobowa grupa młodzieży uczęszczającej do znajdującego się na osiedlu Szczepin Gimnazjum nr 28.

Poprzez praktyczną rewitalizację osiedlowych podwórek udało się wyjaśnić uczestnikom, jaką rolę pełnią tego typu przedsięwzięcia zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla miasta. Młodzież w aktywny sposób przeszła cały proces – od diagnozowania potrzeb, poprzez szukanie rozwiązań i fazę projektowania, aż po implementację i konieczność monitorowania rezultatów – na każdym etapie samodzielnie podejmując decyzje. Stworzonych zostało 6 instalacji artystycznych, które pełnią rolę “podwórkowych interwencji”, i które są plastyczną formą osobistych historii uczestników, zebranych przez nich za pomocą Pamiętnika szczepińskiego opracowanego przez Muzeum Współczesne Wrocław. Powstał również prowadzony przez młodzież profil w portalu społecznościowym, który integruje grupę wokół projektu i zwiększa jego zasięg za pomocą medium internetu. Dzięki temu osobiste refleksje młodego pokolenia mieszkańców osiedla uzyskały materialną postać w przestrzeni publicznej i stały się komunikatem skierowanym do sąsiadów i przechodniów.

Instalacje stały się również miejscową “atrakcją”, przyciągającą Wrocławian mieszkających w innych częściach miasta, a którzy o projekcie poinformowani zostali za pomocą kolportowanych przez samych uczestników ulotek (ok. 1000 szt.) oraz poprzez media. W ten sposób udało się również zwrócić uwagę szerszej opinii publicznej na problematykę odgórnej i oddolnej rewitalizacji miasta oraz związanej z nią opozycji centrum-obrzeża oraz na konieczność brania odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s